work-at-laptop-1547527

Szwedzki rynek zatrudnienia – gdzie i w jakich zawodach warto szukać pracy w Szwecji?

Kraje północy w Polsce kojarzą się z dobrobytem, wysoko rozwiniętą kulturą i kuszącą możliwością poznania wyjątkowego klimatu. W związku z tym pojawia się pytanie, dlaczego by nie zacząć poszukiwania pracy w Norwegii, Finlandii czy Szwecji? Wielu Polaków, którzy taką decyzję podjęli jest zadowolonych, ale jak zacząć? Warto dobrze zapoznać się przed wyjazdem z warunkami życia i pracy na północy, w związku z tym zachęcamy do lektury artykułu o pięknej Szwecji.

Szwecja jest krajem dużych możliwości zawodowych, zwłaszcza dla specjalistów w określonych branżach. Do jednej z nich zaliczyć niewątpliwie należy rynek medyczny, którego od lat zasilają polscy lekarze, a także pielęgniarki. Lekarze w Szwecji poza sporymi zarobkami mogą dodatkowo liczyć na bezpłatne mieszkanie od państwa, co przekłada się na komfort życia na odpowiednim poziomie. O szwedzkich zarobkach chętnie też opowiadają informatycy, zwłaszcza specjaliści z obszaru sieci i nowych technologii, jak również specjaliści z branży komunikacyjnej. Na dobre wynagrodzenie mogą także liczyć nauczyciele, inżynierowie (w tym elektrycy), specjaliści z branży budowlanej i transportowej. Zarobki polskich pracowników uzupełnić może także zwrot podatku ze Szwecji, o który mogą wnioskować przy okazji rozliczeń z urzędem skarbowym.

Ponadto, Polacy korzystają z ofert pracy sezonowej, żeby zarobić właśnie u szwedzkich pracodawców. Bardzo popularne są prace przy zbiorze runa leśnego, a także w ogrodnictwie. Warto tu pamiętać, że poza wynagrodzeniem, nawet pracownicy sezonowi mogą wnioskować o zwrot podatku ze Szwecji i dodatkowo w ten sposób podreperować rodzinny budżet.

Poszukiwanie zatrudnienia w Szwecji można zacząć już w Polsce, korzystając z popularnych wyszukiwarek pracy w internecie. Podobnie jak w naszym kraju, tak i w Szwecji obecnie większość pracodawców poszukuje swoich potencjalnych pracowników w sieci. Z tego punktu widzenia warto „prześledzić” na bieżąco takie strony jak Linkedin, Monster.se, Careerbuilder.se, The Local, Indeed, Jobbsafari, Arbetsförmedlingen. Jednocześnie można także bezpośrednio aplikować do firmy z danej branży, zaglądając na strony internetowe przedsiębiorstw, które mogą nas zainteresować. Wystarczy zajrzeć do zakładki kariera lub kontakt i przesłać swoje CV bezpośrednio do działu HR lub na mail ogólny firmy. Jeśli nie posługujesz się biegle językiem szwedzkim, napisz CV lub krótką informację o sobie w języku angielskim.