smurfy-workers-1183449

Zasiłki dla Polaków mieszkających w Norwegii, część 1

Norwegia stała się w ostatnich latach bardzo mocno obleganym krajem przez imigrantów zarobkowych. Kusząc wysokimi zarobkami, dużą liczbą ofert pracy i przede wszystkim legalnością zatrudnienia tamtejsi pracodawcy sprawili, że gospodarka ich kraju zaczęła bardzo mocno się rozwijać. Korzystają na tym wszyscy – zarówno pracodawcy, którzy mają dużo więcej zleceń, państwo, bo ma większe wpływy z podatków i pracownicy, którzy rozwijają się, dostają więcej pieniędzy i dodatkowo mogą skorzystać ze świadczeń socjalnych i ubiegać się o zwrot podatku z Norwegii.

Polacy, którzy wyjeżdżają do Skandynawii w poszukiwaniu zatrudnienia powinni pamiętać, że niezależnie od tego gdzie są zatrudnieni, to przysługuje im prawo do świadczeń socjalnych. Wiele osób uważa, że zasiłki dla osób bez pracy mogą być bardzo pomocne w sytuacji, kiedy nie możemy znaleźć zatrudnienia, a zostaliśmy zwolnieni ze wcześniejszej pracy. Taka pomoc jest bardzo potrzebna i pozwala spokojnie przetrwać trudną sytuację zawodową wielu osób.

Niestety, często bywa tak, że osoby, które wyjeżdżają za granicę do pracy nie zastanawiają się co zrobić, aby nie musieć korzystać ze świadczeń dodatkowych. Każdy wyjeżdża wierząc, że jakoś to będzie, że popracuje pół roku, rok, a czasem dłużej i zarobi bardzo dużo pieniędzy, po czym wróci do Polski, złoży wniosek o zwrot podatku z Norwegii i na tym sprawa zarobkowania zagranicznego się skończy. Tak mogłoby być i zapewne w wielu przypadkach tak jest, niemniej jednak bywają też takie sytuacje, gdzie na przykład pracodawca, pomimo że nas nie wyrzucił z pracy, to dostaliśmy tak zwane zwolnienie czasowe. Jest to rodzaj zwolnienia nie wynikający bezpośrednio z winy pracodawcy, a który może zostać wydany pracownikowi na przykład ze względu na brak zleceń w firmie, klęskę żywiołową czy inne. Warto wiedzieć, że wtedy też należy nam się zasiłek.

Ale o tym ile i jak starać się o zasiłki w Norwegii można przeczytać w drugiej części artykułu, do przeczytania którego serdecznie zachęcamy.