antique-clock-1539249

Koniec roku podatkowego w Norwegii, czyli jak skutecznie rozliczyć się z podatku za 2016 rok

Pracujesz i mieszkasz w krainie fiordów? Gdy tylko w swojej skrzynce pocztowej zobaczysz Selvangivelse lub Tax Return to znak, że nadszedł czas na podsumowanie roku podatkowego. Są to dokumenty oznaczające przygotowanie przez norweskiego fiskusa wstępnego rozliczenia podatkowego. Dokonując jego korekty masz duże szanse na zwrot podatku z Norwegii.

Rok podatkowy w Norwegii skończył się wraz z rokiem kalendarzowym, a w związku z tym powoli warto pamiętać o tym, że fiskus czeka na podsumowanie naszych zobowiązań względem składek na podatek dochodowy. Od bieżącego roku nawet do połowy czerwca osoby pracujące w krainie fiordów mają oczekiwać na wstępne wyniki rozliczenia z norweskiego fiskusa. Kolejne Selvangivelse/Tax Return będą publikowane sukcesywnie nawet do października. Mamy jednak obecnie dobrą okazję do tego, aby przygotować pozostałe dokumenty jakie będą nam potrzebne do rozliczenia z norweską skarbówką.

Przypomnijmy, że wstępne rozliczenie podatku, które wysyła Skatteetaten możemy skorygować o różnego rodzaju odliczenia i ulgi i w ten sposób wnioskować o zwrot podatku z Norwegii. Aby było do możliwe należy wcześniej zadbać o dokumenty niezbędne do uzasadnienia przed norweskim fiskusem prawa do różnego typu odliczeń. Wśród nich należy przygotować:

- Lonns- og trekkoppgave – dokument, który wystawia pracodawca lub instytucja państwowa, a także Feriepenger, jeśli pracownik pobierał świadczenie urlopowe

- dokumenty będące korespondencją/zaświadczeniami z NAV, zwłaszcza w przypadku pobierania zasiłków, np. zasiłku chorobowego, dla dzieci, dla bezrobotnych

- Lonnsslipp – wszystkie paski płacowe otrzymane od pracodawców za ostatni rok podatkowy

- rachunki potwierdzające opłaty za mieszkanie wynajmowane na terenie Norwegii

- bilety autobusowe/lotnicze/autokarowe 

W przypadku chęci skorzystania z usług naszego biura podatkowego z przyjemnością wyjaśnimy w jaki sposób przygotować niezbędne dokumenty do rozliczenia podatkowego z norweskim urzędem podatkowym.