Zasiłek rodzinny i opiekuńczy – Norwegia

Zasiłek rodzinny NorwegiaZatrudnienia w Norwegii poszukuje coraz więcej Polaków. Podejmując legalną pracę u norweskiego pracodawcy przysługują Ci nie tylko obowiązki podatkowe, ale również prawa do różnego typu świadczeń dostępnych w Norwegii. Najpopularniejszym z nich jest zasiłek rodzinny.

Kto może wnioskować o świadczenie rodzinne z Norwegii?

Zasiłek rodzinny z Norwegii jest możliwy do uzyskania, jeżeli podejmujesz zatrudnienie w tym kraju np. na umowę o pracę, umowę tymczasową czy też prowadząc własną działalność. Nawet jeżeli Twój okres pracy już się skończył, o rodzinne w Norwegii możesz starać się do 3 lat wstecz.

Ile wynosi i od czego zależy wysokość zasiłku rodzinnego z Norwegii?

Wysokość wypłacanego świadczenia z norweskiego urzędu podatkowego jest uzależniona głównie od ilości dzieci we wspólnym gospodarstwie domowym. Kwota zasiłku rodzinnego z Norwegii jest odgórnie ustalona i wynosi 970 NOK (w przybliżeniu ok. 550 PLN) miesięcznie na jedno dziecko. Tylko w szczególnych przypadkach ta kwota może ulec zmianie. Zasiłek rodzinny wypłacany jest w Norwegii w miesięcznych transzach.

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii

Dodatkową możliwością dla Polaków zatrudnionych u norweskich pracodawców jest wnioskowanie o zasiłek opiekuńczy na dziecko. Jest to możliwe, jeżeli wychowujesz dziecko w wieku od 1 do 2 lat, albo jesteś opiekunem prawnym dziecka adoptowanego, które nie rozpoczęło jeszcze nauki w szkole. Zasiłek opiekuńczy w 100% wartości przysługuje na dziecko/dzieci w wieku od 1- 2 lat, które nie uczęszczają do placówki przedszkolnej (przebywają pod opieką matki). Zasiłek opiekuńczy w wartości obniżonej o 50% przysługuje w sytuacji, gdy dziecko/dzieci, uczęszczają do przedszkola państwowego, prywatnego dofinansowanego przez gminę, unię, rząd poniżej 20 godzin tygodniowo.

Rodzice dziecka/dzieci uczęszczających do placówki przedszkolnej, prywatnej dofinansowanej przez gminę, unię, rząd przebywające w przedszkolu powyżej 20 godzin tygodniowo nie uzyskują prawa do zasiłku opiekuńczego. O ten zasiłek możesz wnioskować do 3 miesięcy wstecz.

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii przysługuje na okres do maksymalnie 23 miesięcy. Kwota zasiłku wynosi 6000 NOK/m-c na dziecko.

Jeżeli chcesz uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zasiłku rodzinnego z Norwegii to odwiedź dział Procedura. Nasze wieloletnie doświadczenie w uzyskiwaniu świadczeń dla Polaków za granicą może okazać się dla Ciebie bardzo pomocne. Dzięki temu, że do każdej sprawy podchodzimy w sposób indywidualny możemy zagwarantować Ci uzyskanie zasiłku na dziecko lub dzieci.

Warto wiedzieć, że mieszkając w Norwegii, urząd podatkowy stosuje oddzielne przepisy w stosunku do kobiet, które w tym kraju urodziły dziecko. Jeżeli po urodzeniu dziecka kobieta zarejestruje się w urzędzie meldunkowym, norweski zasiłek rodzinny przyznawany jest na dziecko niemal automatycznie.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jaka dokumentacja będzie wymagana do złożenia wniosku do norweskiego urzędu podatkowego koniecznie odwiedź dział: Dokumenty.

Przed rozpoczęciem wnioskowania o zasiłek rodzinny w Norwegii należy szczegółowo zapoznać się z wymogami i ograniczeniami jakie stawia NAV osobom aplikującym o to świadczenie.

Bazując na naszej wiedzy oraz doświadczeniu możesz być spokojny/a o swój zasiłek rodzinny z Norwegii. Aby skontaktować się z nami, zajrzyj do działu: Kontakt.