Pomoc ze zwrotem podatku z zagranicy

Zasiłek rodzinny z Niemiec – pomoc

Jeśli chcesz wiedzieć czy przysługuje Ci zasiłek rodzinny z Niemiec koniecznie zapoznaj się z poniższymi odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania przez naszych Klientów. W tym dziale wyjaśniamy wątpliwości związane z niemieckimi świadczeniami rodzinnymi.

Czy zasiłek rodzinny w Niemczech obowiązuje na tych samych zasadach co w Polsce?
Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech możesz pobierać zasiłek rodzinny na dziecko lub dzieci przy spełnieniu odpowiednich wymogów. Do niemieckiego świadczenia masz prawo w sytuacji, gdy pracowałeś/aś lub pracujesz na Zachodzie oraz masz na swoim utrzymaniu co najmniej jedno dziecko. Spełniając te warunki o wiele bardziej korzystne będzie dla Ciebie pobieranie niemieckiego zasiłku rodzinnego.

Kto może uzyskać zasiłek rodzinny z Niemiec?

Wnioskować o niemiecki zasiłek rodzinny, czyli Kindergeld możesz, jeśli odprowadzasz zaliczki na podatek na terenie Niemiec. O świadczenie mogą więc starać się osoby zatrudnione na umowę o pracę na niemieckich warunkach, pracownicy sezonowi oraz kontraktowi (spełniając odpowiednie warunki) , jak również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą za Odrą. Bezwzględnym warunkiem jest zatem przede wszystkim posiadanie statusu płatnika niemieckiego podatku. Ważne również, aby mieć status nieograniczonego obowiązku podatkowego, który nabywa się w momencie przepracowania na terenie Niemiec w ciągłości 183 dni.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać niemieckie świadczenie rodzinne?
Aby przyspieszyć wnioskowanie do Familienkasse (niemiecką kasę świadczeń rodzinnych) radzimy na początku skontaktować się z nami. Wyjaśnimy Ci na czym polega procedura związana ze staraniem się o niemieckie rodzinne, jak również wskażemy co będzie Ci do tego potrzebne. Szczegółową informację o załącznikach, jakie należy przygotować do wniosku o zasiłek rodzinny z Niemiec znajdziesz w dziale Dokumenty.

Czy przysługuje mi świadczenie za lata, kiedy pracowałem/am w Niemczech?
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, od 01.2018 o świadczenie rodzinne z Niemiec można się starać jedynie do 6 miesięcy wstecz (do 31.12.2017 o zasiłek rodzinny z Niemiec można było się starać nawet do 4 lat wstecz).

Czy ważny jest wiek dziecka, aby móc uzyskać zasiłek rodzinny z Niemiec?
Kindergeld przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Granica wieku może zostać przesunięta do 25 roku życia, jeżeli Twoje dziecko nadal się uczy. Ograniczenie wieku nie ma znaczenia w sytuacji, gdy u dziecka zdiagnozowano niepełnosprawność przed ukończeniem przez nie pełnoletności. Wówczas konieczne będą dokumenty potwierdzające diagnozę lub orzeczenie o niepełnosprawności.

Jest decyzja. W jaki sposób otrzymam zasiłek?
Po uzyskaniu decyzji z niemieckiej kasy świadczeń rodzinnych o przyznaniu Ci zasiłku na dziecko lub dzieci, w ciągu kilku tygodni nastąpi przelew środków bezpośrednio z urzędu na Twoje konto bankowe.

Czy mogę sam/a wnioskować o zasiłek rodzinny z Niemiec?
Oczywiście istnieje taka możliwość, jednak procedura uzyskania przez Polaków w Niemczech tego świadczenia jest dość skomplikowana, w związku z czym warto mieć przy tym sojusznika. Jako biuro podatkowe, które od wielu lat uzyskuje Polakom niemieckie zasiłki rodzinne wiemy jakie kroki podjąć, aby zadziałać w pełni skutecznie. Dzięki nam oszczędzasz więc czas i stres związany ze staraniem się o przyznanie świadczenia na Zachodzie.

Jeśli masz dodatkowe pytania z zasiłkiem rodzinnym w Niemczech, prosimy o skontaktowanie się z nami, a chętnie postaramy się wyjaśnić całą procedurę dotyczącą niemieckich świadczeń dla Polaków.