Zasiłek rodzinny – Niemcy

Zwrot zasiłku z Niemiec oraz zasiłek rodzinny Kindergeld - pomoc, poradyCzy wiesz, że ze świadczeń rodzinnych za Odrą mogą korzystać także Polacy pracujący u niemieckich pracodawców? Jeżeli podejmujesz legalne zatrudnienie na terenie Niemiec i masz na swoim utrzymaniu dzieci możesz starać się o niemiecki zasiłek rodzinny.

Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny z Niemiec jest świadczeniem wypłacanym przez niemiecką kasę rodzinną (Familienkasse). Dzięki temu świadczeniu masz możliwość zapewnić swoim dzieciom zabezpieczenie materialne do ich wychowania. Od 2018 roku o zasiłek rodzinny w Niemczech, można się starać za okres do 6 miesięcy wstecz. Należy pamiętać o terminowym złożeniu wniosku, aby zapobiec utracie świadczeń rodzinnych za poszczególne miesiące pracy w Niemczech.

Kto może wnioskować o świadczenie rodzinne z Niemiec?

Zasiłek rodzinny z Niemiec przysługuje Polakom, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę lub prowadzą działalność gospodarczą oraz mają na swoim utrzymaniu co najmniej jedno dziecko. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 01.2018 o zasiłek rodzinny- Kindergeld, można wnioskować tylko do 6 miesięcy wstecz, za okres zatrudnienia w Niemczech.

Ile wynosi wysokość zasiłku rodzinnego w Niemczech?

W zależności od ilości dzieci w gospodarstwie domowym możesz liczyć na inną kwotę świadczenia rodzinnego. Zasiłek rodzinny z Niemiec jest wypłacany na dzieci do 18 roku życia oraz na dzieci, które uczą się lub studiują do ukończenia przez nie 25 roku życia. Jeżeli dziecko uzyskało orzeczenie o niepełnosprawności przed ukończeniem 18 roku życia, ograniczenie wieku nie obowiązuje przy staraniu się o świadczenie rodzinne Kindergeld.

Poniższe zestawienie przedstawia wysokość wypłacanego zasiłku z Niemiec, która zależy od ilości dzieci pozostających na wychowaniu ( 2017-2018):

Zasiłek rodzinny (Kindergeld) – wysokość w 2018 roku

  • pierwsze i drugie dziecko, 194 EUR
  • trzecie dziecko, 200 EUR
  • czwarte i kolejne dziecko, 225 EUR

Zasiłek rodzinny (Kindergeld) – wysokość w 2017 roku

  • pierwsze i drugie dziecko, 192 EUR
  • trzecie dziecko, 198 EUR
  • czwarte i kolejne dziecko, 223 EUR

Polacy, którzy przyjeżdżają do pracy sezonowej również mogą wnioskować o przyznanie zasiłku rodzinnego z Niemiec, o ile nie przekroczą wysokości ustalonego progu dochodu brutto w Polsce. Jeśli chcesz, abyśmy sprawdzili czy przysługuje Ci niemieckie świadczenie rodzinne skontaktuj się z nami, a nasi konsultanci szczegółowo wyjaśnią Ci w jaki sposób możesz otrzymać dodatkowe pieniądze na utrzymanie swoich dzieci. Sprawdź jak pracujemy w dziale Procedura.

Więcej informacji na temat dokumentów niezbędnych do uzyskania zasiłku rodzinnego w Niemczech znajdziesz w dziale: Dokumenty.


Korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia uzyskasz zasiłek rodzinny z Niemiec bez zbędnych formalności. Zapraszamy do kontaktu z nami.