children-1439417

Mikołaj przez cały rok? Z Kindergeld to możliwe!

Kindergeld czyli niemiecki zasiłek rodziny to jedno z najbardziej znanych świadczeń w Europie. Niemiecki system świadczeń socjalnych jest hojny i wspiera rodziców, począwszy od pojawienia się w rodzinie pierwszego dziecka. To właśnie dlatego wielu Polaków pracujących za zachodnią granicą decyduje się na korzystanie z tamtejszych świadczeń.

Wraz z początkiem 2017 roku w Niemczech obowiązują wyższe kwoty związane z utrzymaniem dziecka. Podniesienie stawek dotyczących kosztów życia dzieci w oparciu o aktualne potrzeby rozwojowe ma przyczynić się do ich lepszego startu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, a także dla dzieci z rozbitych rodzin.

W wyniku separacji lub rozwodu rodziców małżonek, który odchodzi od rodziny będzie musiał ponosić wyższe koszty związane z obowiązkiem alimentacyjnym. Podwyżki w tym zakresie dotyczą dzieci począwszy od urodzenia aż do ukończenia przez nich studiów i kształtują się od kilku do nawet kilkudziesięciu euro miesięcznie więcej w przypadku studiujących dzieci. Nowe obowiązujące na terenie całych Niemiec stawki związane z utrzymaniem dziecka dopasowano do aktualnych potrzeb, w związku z tym także alimenty będą zależne nie tylko od wieku dziecka, ale i zarobku rodzica.

A co z rodzinami, które nie są zameldowane w Niemczech?

Polacy, którzy pracują za zachodnią granicą, a mają na utrzymaniu rodziny w Polsce zamiast z oferty świadczeń socjalnych w naszej ojczyźnie decydują się na wyższe świadczenia pobierane na Zachodzie. Takie rozwiązanie jest możliwe, jeżeli pracujący rodzic dzieci wynajmuje mieszkanie na terenie Niemiec. Aby móc zweryfikować, czy przysługuje nam zasiłek rodzinny z Niemiec należy zacząć od zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Chcesz wiedzieć jakie dokumenty pozwolą na uzyskanie Kindergeld? Polecamy lekturę artykułu: W jaki sposób wnioskować o zasiłek rodzinny z Niemiec?